Kapadokya Balon Turları

balon turuKapadokya’nın simgesi olan balon turları bölgenin eşsiz güzelliğini görmenin en etkili yoludur. Gökte ağır ağır süzülerek bölgenin eşsiz güzelliklerini görme imkanı bulabilirsiniz. 1 saat 15 dakika süren balon turu, sizi Kapadokya uygarlığının yürüyerek ulaşamayacağınız en uzak noktalarına kadar götürür.

Sabah 05.00-05.30 arası kaldığınız otelden kendi araçlarımız ile misafirlerimiz alınır ve kalkış alanına getirilirler. Kalkış alanında Balonlar hazırlanırken yolcularımıza açık büfe hafif bir kahvaltı verilir. Yolcular bu arada balonun hazırlanışını seyretme imkanı bulurlar.

Saat 06.00 civarında balonlar havalanır. Yaklaşık 1000 feet yüksekliğe çıkılarak gündoğumu ve genel Kapadokya manzarası seyredilir. Daha sonra vadi içlerine inilerek fotoğraf çekimleri için peri bacaları ve vadi manzaraları sunulur.

Uçuş 1 saat 15 dakika ile 1 saat 30 dakika arasında sürer. İnişte şampanyalı bir kutlama yapılarak uçuş hatırası olarak yolculara uçuş sertifikası ve balon şapkası hediye edilir.

Saat 08.00-08.30 arası yolcular tekrar kendi araçlarımızla otellerine bırakılır. Toplam balon macerası yaklaşık 3 saattir. Balonlar en çok 20 kişiliktir. 10 kişilik balonlarımızda vardır.

Fiyatlar Periyotlara Göre Değişebildiğinden İletişim bölümümüzden ulaşarak Güncel Fiyatları Öğrenebilirsiniz…

Günlük Kapadokya Turlarıortahisar

Kapadokya, (Pers dilinde Katpatuk; “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelir). Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.
İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler”in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hırıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir. İşte bu doga harikası yerleri kapadokyanın kalbini kapsayan bir gunluk gezi programımız

Program

KIZILÇUKUR YÜRÜYÜŞ
ÇAVUŞİN TARİHİ KÖY ZİYARETİ
PAŞABAĞ PERİ BACALARI
AVANOS ÇANAK ÇÖMLEK ATÖLYESİ
DEVREN VADİSİ
ÜRGÜP PERİ BACALARI
ORTAHİSAR KALESİ
OTELLERE DÖNÜŞ

Ihlara Vadisi Turu
GOREME PANAROMA
DERİNKUYU YER ALTI ŞEHRİ
IHLARA VADİSİ (4KM YURUYUŞ)
BELİSIRMA KÖYÜ (ÖĞLE YEMEĞİ)
YAPRAKHİSAR
SELİME MANASTIRI
GÜVERCİNLİK VADİSİ
ONYX FABRİKASI
OTELLERE DÖNÜŞ

Kapadokya At Turları
kapadokya at turu
Araçların giremediği patika yollarda vadi uzantılarında, yemyeşil köy bağları arasında gezinirken, bu keşfi at sırtında yapmaya ne dersiniz? Çok iyi bir binici olmanıza gerek yok, hatta bu ilk deneyiminiz olabilir. Uzman rehberimiz size hatta çocuklarınıza liderlik ederken siz de, Kapadokya’nın gizli yollarını keşfetmeye devam edeceksiniz. At turlarına saatlik yada günlük katılabilirsiniz…

 

 


Çanak Çömlek İşçiliği
CANAK_COMLEK_3
Kızılırmak”ın ortasından geçtiği Avanos”da çok eski çağlardan beri yapılagelmekte çömlekçilik. Basit kaplardan çok gelişmiş teknikler ile üretilen sanat eserlerine kadar uzanan bir yelpaze bulmak mümkün. Siz de deneyebilirsiniz çeşitli atölyelerde. Hoş vakit geçirmek ve el emeğinin değerini takdir etmek için iyi bir fırsat.
Bunların yanı sıra bölgeye özgü halı ve kilimlerin dokunduğu ve satıldığı atölyeler var her yerde. Özellikle Ürgüp çarşısında birçok dükkan var. İçlerinden birkaçı mutlaka ilginizi çekecektir.

Türk Geceleri
turk-gecesi
Gündüz doğa ve Tarih harikası olan Kapadokya”yı gezdikten sonra Aksam size ve misafirlerinize yer altı restaurant da unutamayacağınız bir gece sunuyoruz..
Kapadokya,nın tarihi ve romantizm dolu özgün bir mekanında, doğal ortamda keyifli bir gece geçirmek ve yöresel gösterileri izleyebilmeniz için Aksam saat 20:00 gibi otelden alıp Gece 23:30Gibi tekrar otele dönüşle başlayan yaklaşık 3 saat suren bir program sunuyoruz..

 


Kapadokya Bisiklet Turları

Kapadokya bölgesinde yapılan aktivitelerden biriside Bisiklet Turlarıdır.kapadokya-bisiklet-turu-300x172 Ayrıca bölgemizde Uluslararası Dağ Bisikleti yarışması 27 – 29 Haziran tarihleri arasında düzenlenmektedir.
Bisikletinizle gezebileceğiniz tur bölgeleri şunlardır,
Ürgüp Göreme-Çavuşin-Paşabağ-Avanos-Sarıhıdır-Saruhan-Devrent
Urgup-Pancarlık-Ortahisar-Mustafapaşa-Cemil
Cemil-Hodur-Bahçeli-Babayan-Gemil tepesi-Güvercinlik vadisi-Göreme
Göreme-Kılıçlar vadisi-Zindanönü-Kızılçukur-Güllüdere-Uçhisar-Akvadi-Göreme

Halı ve Kilim Tanıtımları
Yün halılarının yanı sıra düz dokuma yaygılarındaki zenginliği dikkati çeken Nevşehir ve Ürgüp çevresinde, 19. yy’da İngilizlerin halı dokuma tezgahları kurdukları bilinmektedir. Ürgüp 20. yy’da da bölge halılarının toplandığı bir merkez olarak öne çıkmıştır.
hali kilimSelçuklular döneminden beri halı merkezi olan Aksaray ilimiz ise bugün Taşpınar halıları ile kimliğini bulmuş durumdadır. Halkın kendi yetiştirdiği koyunların yününden başka malzeme kullanılmayan bu halıların, taban halısı, kelle halısı, çift halı, seccade halısı, çeyrek halısı, namazlık halısı, yastık halısı ve minder halısı gibi çeşitleri bulunmaktadır.
Ünlü gezgin Marko Polo’nun Anadolu’nun en güzel halılarının dokunduğu merkezlerden biri olarak tanıttığı Kayseri, Selçuklular döneminden beri halı dokunan bir merkez olarak tanınır. Kayseri halılarında bölgede yaşayan yörüklerin dokuma özelliklerini görebilmek mümkündür. Bugün halı üretiminde daha çok Bünyan ve Yahyalı ile öne çıkan Kayseri’nin, Pınarbaşı, Sarız, Tomarza, Yeşilhisar ve Gömülgen gibi merkezlerinde ise kilim dokumaları yaygındır.

Niğde çevresi de halı ve kilimleriyle ünlü bir merkezimizdir. Aynı Ürgüp’te olduğu gibi İngilizler burada da 19. yy’da şirket kurarak halı dokutturmuşlardır. Niğde’nin Bor ilçesi ön planda görünmektedir. Bor’a bağlı Ortaköy’de halı, Akçakent ve Çukurköy’de ise kilim dokumaları ünlüdür. Bor civarında Bedik yörüklerinin yaşadığı köylerde dokunan Bedik kilimleri kendine özgü özellikleriyle dikkati çekmektedir. Kapadokya halılarının eski ve orijinal örneklerini bölgede halı satışı yapan seçkin mağazalarda görebilmek mümkündür.

Türk Hamamı

Hamam yıkanılacak sıhhi yerlere, genel olarak verilen ad. Hamam, özel bir düzenle ısıtılarak, sıcak ve soğuk suyu bulunan ve üzeri kubbeli, kagir yapıdır. Şimdikiler ise genellikle betondur.kapadokya-hamam
Hamamın çok eski bir tarihi vardır. Hamam daha Romalılar zamanında biliniyordu. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompei şehrinde yapılan kazılar, Romalıların kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı. Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı.
İslamiyeti kabul etmeleri ve İslamiyetin temizliğe ait hükümlerini büyük bir titizlikle uygulamaları neticesinde bilhassa, İstanbul”un fethinden sonra burada ve devletin dört bir yanında binlerce hamam yaptılar. On yedinci yüzyılda, yalnız İstanbul”da 168 adet büyük çarşı hamamı vardı.

JEEP Safarileri

Bölgemizde Yapılan Jeep Safarileri Aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

jeepsafariSabah saatinde ciplerle Ürgüp, Mustafapaşa, Yeşilhisar, Yahyalı yönünde yola çıkılır. Yahyalı’dan dağ yolları ile Aladağlar’a, ardından Çamlıca Köyü yakınlarında, Zamantı ırmağı kıyısında kamp kurulur.
Büyükçakır ve Karpuzbaşı şelalelerinde kamp kurularak öğle yemeği verilir. Sabah tekrar yola çıkılır. Dağlarda ve yaylalarda, 2500 m. yüksekte yaşayan Yörükler ziyaret edilir. Niğde, Nevşehir yönünde yol alınarak dönülür.
Bu turlar, istek üzerine 1 günlük ya da 4 günlük olarak minimum 8 kişi ve 3 cipin katılımıyla düzenlenebiliyor. Bir başka güzergah da Toroslar’ın kuzey yaylaları olabilir. Jeep turları için tur şirketinizden 5 gün önceden rezervasyon yaptırmaya dikkat edin